Sepetim () %100 Güvenli Alışveriş

10 Adımda Daha İyi Bir Yazar Olmak

10 Adımda Daha İyi Bir Yazar Olmak | edulal.com

İyi bir yazar olmak uzun bir zaman, yüksek çaba gerektirir. Bu süreçte yazarlık becerilerinizi güçlendirecek birçok şey olsa da iyi yazar olmak, disiplinli çalışmakla ilgilidir.

Peki, disiplinli çalışmanın yanında başka neler yapılabilir? Hazırsanız, başlayalım.

  1. Uzun Süreli Hedefler Koyun

Yazmaya başlayanların ortak hayalidir; iyi bir yazar olmak.   İyi bir yazar olmak ise büyük emek gerektirir. Bu sebeple uzun süreli hedefiniz olsun. Eserleriniz üzerinde çalışırken, yazarken; yazarlığa, yazmaya ilişkin birçok tecrübe edineceksiniz.

  1. Doğru Araçlara Sahip Olmak

Hangi araçları kullanarak yazmaktan hoşlanıyorsunuz? Bilgisayar, daktilo ya da kağıt ve kalem? Deneyin, neyi sevip sevmediğinizi fark etmeye çalışın. Verimli çalışmak için sahip olmanız gereken araçları keşfedin.

  1. Rutinler Belirleyin

İşin sırrı; sizler için neyin işe yaradığını bulmakla ilgili.  Hangi saatler arasında daha verimli, daha keyifli yazıyorsunuz? Bu sorulara bulduğunuz cevaplar, yazma rutini oluşturmanız için size ipuçları verecektir.

Yazmak için aynı gün, aynı saatleri seçmeniz alışkanlık oluşturmanız için en kolay yollardan birisidir. Kitabınız sizin için ne kadar önemli? Sizin için ne ifade ediyor? Ona hak ettiği zamanı verebilecek misiniz? Yazmak sizin için alışkanlık haline geldiğinde, yolunuza devam etmek oldukça kolaydır.

  1. Dikkatinizi Dağıtacak Unsurları Ortadan Kaldırın

Yazmak için masanızın başınıza oturduğunuzda, çevrenizdeki dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşmanız yaptığınız işe odaklanmanızı sağlayacaktır. Telefonu sessize almak, sosyal medyadan uzaklaşmak, televizyonun sesini kısmak ve diğer tüm dikkat dağıtıcı unsurları susturmak ne iş yapıyor olursanız olun verimli çalışmanız oldukça önemlidir.

  1. Tutkunuzu Yazın

Sizi yazmaya yönlendiren şey nedir; tutku, ilham? Tutkulu olduğunuz konu hakkında yazın. Bu sayede tutkunuz, zorlandığınız anlarda sizin için bir itici güç olacaktır. Tutkulu olduğunuz alanda bir şeyler yazmanız, bu alandaki bilgilerinizi, derinliğinizi artıracaktır. Yazdıkça daha çok şey öğreneceksiniz.

  1. Hareket Edin

Kitabınızı yazarken, kelimeler parmaklarınızdan su gibi akarken aniden yazacak bir şeyler bulamayabilirsiniz. Bu anlarda yapmanız gereken, beyin hücrelerinizi harekete geçirmektir. Yapacağınız küçük egzersizler, kısa yürüyüşler masa başına döndüğünüzde işinize daha rahat odaklanmanızı sağlayacaktır.

  1. İyi Bir Okur Olun

İyi yazarlar iyi okurlardır. Hangi alanda yazıyor olursanız olun alanınızla alakalı yazılmış diğer çalışmaları takip etmeniz, bu çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Eserler üreterek katkıda bulunduğunuz alandaki yayınları takip etmeniz alanınızdaki bilgilerinizi artıracak, iyi bir otorite olmanızı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra kitapların yeni kelimeler ve kavramlar öğretme konusundaki faydalarını aklımızdan çıkarmamız gerek.

  1. Yazmak Üzerine Yazılar Okuyun

Farklı deneyimleri tecrübe edin. Yazarlıkla alakalı bloglar, eserler okuyun. Uzmanlara kulak verin. Yazarken hangi yolları izliyorlar? Nerede, nasıl yazıyorlar? Bu tarz okumalar yapmak size hem yol gösterecek hem de ilham verecektir.

  1. Araştırma Yapın

Kurgu türünde eserler üretin ya da üretmeyin eserinizin bağlamsal, tarihsel bir zemine oturması için araştırma yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse; tarihi bir roman yazıyorsanız, yazdığınız dönemi çok yönlü araştırmalar yaparak öğrenmelisiniz. Bu sayede eseriniz sağlam bir temele oturacaktır. Unutmayın, tüm harika hikayeler sağlam araştırmalara dayanır.

      10-  Son tarih belirleyin

İyi yazarlar, son teslim tarihine kadar dosyaları üzerinde sıkı çalışırlar. Yazma sürecinizin başında yapacağınız bir yazım programı, hedefinize ulaşmak için size büyük katkılar sağlayacak, aynı zamanda ilerlemenizi görmenize fırsat verecektir.

Kitap Baskı ailesi olarak, kitap yazım süreçlerinde tüm yazar adaylarının ve yazarların yanında olmaktan büyük keyif duyuyoruz.

Merak ettiğiniz her konuda lütfen bizimle iletişime geçin.

 

Yorumlar (0)

Henüz hiçbir yorum yapılmamış.
kitap baskı - kitapbaski.com WhatsApp Destek Hattı