Sepetim () %100 Güvenli Alışveriş

Kitabını Bastırmak İsteyen Yazarlar için: Dijital ve Ofset Baskı Hizmetlerinin Avantajları, Dezavantajları Nelerdir?

Kitabını Bastırmak İsteyen Yazarlar için: Dijital ve Ofset Baskı Hizmetlerinin Avantajları, Dezavantajları Nelerdir? | edulal.com

Merhaba Değerli Okurlar,

Bu yazımda kitabını bastırmak  isteyenlere fikir vermesi için dijital ve ofset baskı türlerinden, avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğim. Bu karşılaştırmanın kitabını bastırmak isteyen yazar adaylarına iyi bir fikir vereceğini, hangi baskı türünü tercih etmelerinin kendileri için  daha iyi olacağına karar vermelerini umuyorum.

Ofset ve dijital baskı günümüzde sıklıkla kullanılan iki baskı çeşididir.

Ofset baskı ile dijital baskı arasındaki fark çalışma şekillerine dayanır. Ofset baskı tekniğinde baskı esnasında mürekkep ile su birbirine karışmaz. Dijital baskı tekniği ise bilgisayar desteklidir. Her iki baskının tekniğinin de kullanış amacına göre birbirlerine karşı bazı avantajları, üstünlükleri ve dezavantajları vardır.

Her iki baskı türü farklı ihtiyaçlara cevap vermektedir. Bu sebeple ihtiyacınız bilmek, ihtiyacınıza uygun olan baskı türünü seçmek sizin için avantajlı olacaktır.

Şimdi iki baskı hizmetinin avantajlarına ve dezavantajlarına beraber bakalım. Unutulmaması gereken nokta, her iki baskı türünün de birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları olduğudur.

Dijital Baskı Hizmetleri

İşimizi seviyor, müşterilerimize değer veriyoruz. Merak ettikleri her konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızda, web sitemizde sık sık yeni sorularla karşılaşıyoruz. En çok karşılaştığımız soru, ‘’1 adet, az adetli kitap üretmenin mümkün olup olmadığı’’ ile ilgili. İşte tam bu noktada müşterimizin baskı türlerini bilmesi faydalı olacaktır.

Avantajları Nelerdir?

 • Az adetli baskılar için uygundur. Ofset’te az adetli bir ürünün maliyeti oldukça fazladır. Dijital baskı ile sadece 1 adet bile kitap üretebilirsiniz.
 • Tasarımlarınız üzerinde oynama yapmanız daha kolaydır. Dijital baskıda tasarımınız bilgisayardan baskı makinesine gönderilir. Bu sayede hem baskıdan önce hem baskı sürecinde ürününüze, tasarımınıza müdahil edebilirsiniz. Baskıda herhangi bir hata olması durumunda az adetli baskı yaptığınız için zararınız fazla olmayacaktır.
 • Çalışmalarınızda kolaylıkla düzenleme yapabilirsiniz.
 • Baskıda kalıp kullanılmadığı için ürününüzü baskısı kısa sürede yapılır. Kitabınızı elinize hızlı bir şekilde almak isterseniz tercihinizi dijital baskıdan yana kullanmalısınız.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Ofset’e göre baskı kalitesi düşüktür.
 • 1000 adet ve üzeri üretimler yüksek maliyetlidir.

Yazarlar için;

Az ve orta sayıda kitaplarınızı, düşük fiyat ve hızlı bir şekilde üretmek isterseniz, dijital baskı hizmetini  etmelisiniz.

 

Ofset Baskı

Ofset baskıda kalıplar kullanılarak baskı yapılır. Kullanılan kalıplar oldukça dayanıklıdır. Bu sayede yüksek adetli üretimler yapabilirsiniz.

Avantajları Nelerdir?

 • Daha kaliteli baskılar alırsınız. Ofset baskının, dijital baskıya göre en büyük ve en önemli farkı budur. Ofset baskı ile üretilen ürününüzün renginde herhangi bir solma olmaz. Kullanılan renkler daha canlı, daha gerçekçidir.
 • 1000 adet ve üstü üretimlerde birim maliyetiniz oldukça düşüktür. Birim maliyetlerinin düşük olması, ürününüzü satıyorsanız karlılığını zı artıracaktır.

 

Dezavantajları Nelerdir?

 • Baskı yapılırken kalıplar kullanılır. Bu nedenle çalışmanızın tasarımında düzenleme yapmanız hem zor hem maliyetli olur. Az adetlerde üretim yapmak isteyen kişiler için ofset baskının en büyük dezavantajı budur.
 • Az adetli üretim yapmanız halinde ürünleriniz birim maliyeti oldukça yüksek çıkacaktır.
 • Üretim adeti artıkça ofset baskıda birim maliyeti düşse de yüksek adetli baskılar aynı zamanda depolama problemini de beraberinde getirecektir.

Yazarlar için;

Kitaplarımı yüksek adetlerde, kaliteli bastırmak istiyorum diyen yazar adayları ise kitaplarını ofset baskı tekniği kullanarak üretmeyi tercih etmelidir.

Kısacası ofset baskılar ne kadar kaliteli olsa da dijital baskı hizmetlerinin hızlı sonuç vermesi; düzenlemelere, az adetli üretime olanak sağlaması dijital baskı hizmetlerine olan talebi artıyor.

Kitap baskı ailesi olarak her iki baskı teknolojisine  de sahibiz. Bu sayede müşterilerimize istedikleri hizmeti vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Yorumlar (0)

Henüz hiçbir yorum yapılmamış.
kitap baskı - kitapbaski.com WhatsApp Destek Hattı