Sepetim () %100 Güvenli Alışveriş

Yazarlar için: Microsoft Word Programını Nasıl Kullanırım?

Yazarlar için: Microsoft Word Programını Nasıl Kullanırım? | edulal.com

Merhaba Değerli Okurlar,

Bu yazımızda yayınlandığı 1983 yılından günümüze milyonlarca yazarın yol arkadaşlığını yapan, kitap yazmak isteyen kişilerin muhakkak deneyimlediği Microsoft Word programından bahsedeceğim.

Bildiğiniz üzere, yayın dünyası Microsoft Word programı üzerinde çalışır. Yazarlar; Word belgesi üzerinde yazar, düzenler, editöre gönderir. Bu işlemlerden sonra dosya grafikere teslim edilir. Tüm bu işlemler Word belgesi üzerinde gerçekleşir.

Word belgesinde kitabınızı yazmaya başlamadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

 1. Kitabınızın Boyutunu Belirleyin

Word’de bir kitap yazmak ve yayınlamanın ilk adımı kitabınızın boyutunu belirlemektir.

Kitabınızın boyutunu belirlemek için;

 1. Üst panelden ‘’Sayfa Düzeni’’ kısmına tıklayın.
 2. Sayfa Düzeni seçeneğinin hemen altındaki ‘’Boyut’’ seçeneğine tıklayın.
 3. Burada var olan hazır boyutları kullanabileceğiniz gibi dilerseniz ''Tüm Sayfa Boyutları'' seçeneğine tıklayarak, kitabınızın boyutunuzu isteğinize göre özelleştirebilirsiniz.

Kitabınızın boyutunu ayarladıktan sonra yine açılan bölümden kenar boşluklarını, üst bilgi/alt bilgi boşluklarının ölçülerini ayarlayabilirsiniz.

 1. Word’de Yazmak

Word, temelde yazma, biçimlendirme ve düzenleme aracıdır. Bunun yanında Microsoft Word programı tasarım konusunda da birçok farklı şablon sunar.

Word’de Neler Yapabilirsiniz?

 • İlk olarak, sahip olduğu yazı tipleri sayesinde farklı tasarımlar yapabilirsiniz.
 • Metninizin satırları arasındaki boşluklarının miktarını belirleyebilirsiniz.
 • Metninizin sola, sağa, ortaya veya her iki yana hizalayabilirsiniz.
 • Üst panelde yer alan, ‘’Görünüm’’ sekmesine tıklayarak ‘’Cetvel’’ aracını aktif edin. Bu sayede metin alanınızın çerçevesini çizebilir, paragraf girişinin miktarını belirleyebilirsiniz.

İsteğinize göre özellikleri ayarladıktan sonra Word’de yazmak oldukça kolaydır. Klavyenizdeki vuruş hızınızı ile karakterlerin gösterim hızının birbirine yakın olması Word programının en büyük avantajlarından birisidir.

 

 1. Word ile Düzenleme

Word programının en büyük avantajlarından birisi, kitabı için editörle çalışan yazarlara büyük bir avantaj sunmasıdır. Dosyanızı, üzerinde çalışması için editöre göndermeden önce, üst panelde yer alan ''Gözden Geçir'' sekmesine gelin, ‘’Değişiklikleri İzle’’ kısmını aktif edin. Bu kolay ayarlama seçeneği ile editörünüzün dosyanız üzerinde neler yaptığını, neleri düzelttiğini rahat bir şekilde takip edebilirsiniz.

Sınırlı grafiklere, resimlere sahip bir kitabınız için Word programı oldukça uygundur. Ancak eseriniz çok fazla sayıda grafik, tablo, resim içeriyorsa mizanpaj için Indesign programını düşünmelisiniz.

 1. Word Belgesini ‘’pdf.’’ Formatına Çevirme

Dosyanızda yapılacak tüm işlemler bittikten sonra dosyanızın yazdırılabilmesi için Word belgenizi pdf dosyasına çevirmeniz gerekir. Word dosyanız pdf formatına kolayca aktarılabilir.

Dosyanızı pdf’ye çevirmek için;

‘’Farklı Kaydet’’ seçeneğinden pdf formatını seçin. Karşınıza çıkan ‘’Standart (çevrimiçi yayımlama ve yazdırma)’’ seçeneğini tıklayın ve kaydedin.

Burada unutmamız gereken kısım, kitabınızı hangi bilgisayarda yazdıysanız o bilgisayarda pdf dosyanıza çevirmeniz gerektiğidir. Dosyanızı doğru bir şekilde pdf formatına dönüştürebilmek için bu önemli bir gerekliliktir. Başka bilgisayarlarda bu dönüşümü gerçekleştirmeniz halinde dosyalarınız hatalı bir şekilde pdf formatına dönebilir. Bu da eserinizin basımında hatalara sebep olabilir.

Son olarak; çok fazla olumlu yanı olan ve kolay kullanım sunan Word programının eksiklikleri de olsa hala yayın dünyasının, yazarların, editörlerin göz bebeği olma prestijini sürdürüyor; yazmak isteyen herkese büyük rahatlık sunuyor.

Yorumlar (0)

Henüz hiçbir yorum yapılmamış.
kitap baskı - kitapbaski.com WhatsApp Destek Hattı