Sepetim () %100 Güvenli Alışveriş

Yazı Dizisi - Yazarlık Serüveni: Kitap Nasıl Yazılır, Nasıl Yazar Olunur, Kitabınız Nasıl Yayınlanır?

Yazı Dizisi -  Yazarlık Serüveni: Kitap Nasıl Yazılır, Nasıl Yazar Olunur, Kitabınız Nasıl Yayınlanır? | edulal.com

Kitap yazmak kolaydır, tek yapman gereken yanlış kelimelerin üstünü çizmektir.

Mark Twain

Merhaba Değerli Okurlar,

Bu yazımız ile yeni bir yazı dizisine başlıyoruz. ‘’Yazarlık Serüveni – Kitap Nasıl Yazılır, Nasıl Yazar Olunur, Kitabınız Nasıl Yayınlanır?’’ adını verdiğimiz yazı dizisi ile farklı kaynakları okuyarak, tarayarak süzdüğümüz önemli bilgileri sizlere sunacağız.

Aslında anlatacak bir hikâyesi olan herkes yazar olabilir. Burada unutulmaması gereken nokta bunun kısa bir sürede gerçekleşmeyeceği. En iyi yazarlar bile başarılı olmadan önce bir yerden başladılar.  İşin sırrı; çok çalışmak ve asla pes etmemek olsa da öğreneceğiniz bilgiler yazma serüveninde sizlere yol gösterecektir.

Bölüm I – Kitap Yazmaya Başlamadan Önce

  1. Motivasyon

Kitabınızı yazma sürecinde sizlere en lazım olacak şey; sizi her gün klavye başına çekecek, elinize kalemi kâğıdı aldıracak içsel motivasyonunuzu bulmaktır. Motivasyonunuzu ve heyecanınızı kaybetmeyin. Kitabınızı yazarken keyif alın. Sizi heyecanlandırmayan kelimeler, cümleler okurlarınızı da heyecanlandırmayacaktır.

  1. Alet Çantanızı Hazır Etmek

En iyi nasıl yazdığınıza karar vermelisiniz. Kâğıt ve kalemle mi; yoksa klavye ve bilgisayar başında mı? Yazma süreci yazardan yazara farklılık gösterir. Kendinize en uygun yazım yöntemini bularak işe başlamalısınız. İlk taslaklarınızı kalemle yazabilir ve daha sonra taslağınızı dijital ortama aktarabilirsiniz.

Yayın dünyası günümüzde Microsoft Word programı ile çalışmaktadır. Bunun birçok avantajı vardır. Gerekli düzenlemeleri, revizeleri Word belgesi üzerinden daha rahat yapabilirsiniz. Bu size kitabınızı yazarken zaman kazandıracaktır.

Çalıştığınız alanın dikkatinizi dağıtacak uyarıcılardan arındırılmış olması gerekir. Çalışma alanınızı düzenleyin, sadece yazmaya ve kitabınızı düşünmeye odaklanın.

  1. Ana Fikriniz Nedir?

İnsanlara anlatmak istediğiniz hikâye nedir? Yazmaya başlamadan önce bu sorunun cevabını vermeniz gerekir. Ana fikrinizi tek bir cümle halinde yazın. Bu cümleyi 1 sayfalık taslağa çevirin.

İçindekiler bölümü oluşturun. Kitabınızı giriş, gelişme, sonuç olarak üç ana bölüme ayırın. Taslağınız ve oluşturduğunuz içindekiler bölümü size süreç boyunca rehberlik edecektir.

  1. Planınızı Yapın

Bir planınız olmadan kitabınızı yazmaya başlamayın. İyi bir plan sizin nerede olduğunuza, ne kadar yol katettiğinize dair size iyi bir fikir verir. Yazım sürecinde bir yol haritanız olsun. Yol haritanıza sadık kalın.

  1. Günlük Yazma Hedeflerinizi Belirleyin

Yazarlığın önemli adımlarından birisi belki de en önemlisi düzenli yazmaktır. Yazarlığı en iyi süreç içerisinde deneyimleyerek öğrenirsiniz.

Günlük ya da haftalık standart yazma hedefleri belirleyin. Örneğin; günlük 500 kelime, haftalık 1500 kelime gibi. Koyduğunuz hedeflere sadık kalın. Unutmayın; yazmak ancak yazmakla öğrenilir. Ne kadar pratik yaparsanız, o kadar iyi yazarsınız. Hedeflerinizi küçük tutmak, hedefinizi sizin için ulaşılabilir kılacaktır.

Yazılarımızı kısa ama doyurucu bilgilerle yayınlamak istiyoruz. Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. Sizlerden gelen geri bildirimleri dikkate alarak yazılarımıza eklemeler yapabiliriz. Merak ettiğiniz konuları bizlere mail yoluyla iletebilirsiniz.

Haftaya yazı dizimizin yeni konusu ile görüşmek üzere.

Zihninizden fikirler, kaleminizden ilham perileri eksik olmasın.

Yorumlar (0)

Henüz hiçbir yorum yapılmamış.
kitap baskı - kitapbaski.com WhatsApp Destek Hattı